Vimeo, yapay zeka destekli üç düzenleme özelliği

Sıradaki içerik:

Vimeo, yapay zeka destekli üç düzenleme özelliği

e
sv

Avrupa Birliği, değiştirilebilir telefon pillerini geri getirmek için oy kullandı

376 okunma — 20 Haziran 2023 07:20
Telefon

Eski olan, en azından Avrupa Birliği’nde yeniden yeni. Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz günlerde, akıllı telefon kullanıcıları için önemli uyarılar içeren, tasarımdan ömrünün sonuna kadar tüm pil ömrü döngüsünü elden geçirecek yeni mevzuat lehine oy kullandı.

Pek çok değişikliğin yanı sıra yeni akıllı telefonlar gibi tüketici cihazlarındaki pillerin kolayca çıkarılıp değiştirilebilmesini gerektirecek. Bugün çoğu telefonda durum bundan çok uzak, ancak durum her zaman böyle değildi.

Cep telefonlarının ilk günlerinde (Nokia 5190, Nokia 3310, Motorola Razr V3, Palm Treo 700p’yi düşünün), pili değiştirmek yalnızca birkaç saniye sürüyordu. Şarj teknolojisi o kadar hızlı değildi ve birincil piliniz azaldığında kapatmak için yanınızda yedek bir pil paketi taşımak alışılmadık bir durum değildi.

Pillerin çoğu, günümüzde kablosuz elektrikli el aletlerindeki pil gibi, bir mandal serbest bırakılıp dışarı kaydırılarak takas edilebilen bağımsız modüler birimlerdi. “Dahili” pilleri olan telefonlar için, cihazın arka kapağını çıkarmanız, pili çıkarmanız, yenisini takmanız ve tekrar düğmeniz yeterlidir.

Üreticiler sonunda kolayca değiştirilebilen pillerden daha zarif tasarımlara sahip “kapalı” el cihazları lehine uzaklaştı. Pek çok tüketici değişiklik konusunda sesini yükseltti ancak zamanla çoğu tüketici bunu yeni norm olarak kabul etti ve yoluna devam etti. AB’nin yeni kuralları, üreticileri nasıl ilerleyeceklerine dair fikirler için tarih kitaplarını açmaya zorlayabilir.

Bu, AB’nin yeniden düşünmeye sevk ettiği ilk sefer değil. Geçen yıl AB, telefonların ve diğer küçük elektronik cihazların şarj için bir USB-C bağlantı noktası içermesi için 28 Aralık 2024 tarihini belirledi. iPhone’un tescilli bir Lightning bağlantı noktası kullandığı düşünülürse bu, Apple için bir sorun. Apple, zorunluluğa uyacağını zaten onayladı, yani bu yılki yeni iPhone partisinin USB-C ile (veya en geç gelecek yılki iPhone’ları) en azından AB’de gönderildiğini görebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli